7 maanden zwanger: welkom in het derde trimester

Je bent nu 7 maanden zwanger en dit is de officiële start van het derde trimester. Waar je bij 6 maanden zwanger nog volop in het tweede trimester zat, begint nu echt de laatste grote fase. Je baby is volop aan het oefenen en ontwikkelen terwijl jij misschien merkt dat sommige ongemakken weer langzaam terugkeren. De eindstreep komt gelukkig steeds dichterbij.

Je baby bij 7 maanden zwangerschap

Je baby is in week 28 en week 29 inmiddels flink gegroeid en kan al steeds meer. De oogjes gaan af en toe open en er wordt flink met de wimpers gewapperd. De uiteindelijke oogkleur blijft nog een verrassing, want deze kan in het eerste levensjaar na de geboorte nog veranderen.

Ook het ademhalingssysteem wordt goed geoefend. Je baby ademt vruchtwater in en uit en dit heeft soms een flinke hikbui tot gevolg. Ondertussen groeit het aantal hersencellen in week 30 en week 31 razendsnel. De zenuwen krijgen een beschermlaagje van myeline wat zorgt voor een veel snellere prikkelgeleiding. Je kindje wordt daardoor letterlijk steeds slimmer en sterker.

Jouw lichaam bij 7 maanden zwangerschap

Het tweede trimester zit erop en dat voel je waarschijnlijk wel aan je lichaam. In het derde trimester kunnen de bekende zwangerschapsklachten weer wat toenemen. Veelvoorkomende ongemakken in deze fase zijn onder andere bekkeninstabiliteit, spataderen en hevige vermoeidheid. De alsmaar groeiende buik vraagt ontzettend veel energie van je lijf.

Gun jezelf daarom wat extra rust en wees mild voor jezelf. Je lichaam doet ontzettend belangrijk werk en het is dan ook heel normaal dat je op andere vlakken een stapje terug moet doen.

Symptomen

  • Bekkenklachten of instabiliteit
  • Zichtbare spataderen of vocht vasthouden
  • Harde buiken en kortademigheid
  • Veranderend slaappatroon en vermoeidheid

Advies voor maand 7

Denk alvast goed na over de periode na de geboorte, nog voordat je straks 8 maanden zwanger bent. Partners hebben wettelijk recht op geboorteverlof. Dit is een volledige werkweek in de kraamtijd en aanvullend nog eens vijf weken verlof in het eerste half jaar. Tijdens dit aanvullende verlof krijgt je partner zeventig procent van het loon doorbetaald.

Bespreek op tijd met de werkgever hoe jullie dit verlof willen inzetten. Samen kunnen jullie een goede planning maken die perfect past bij jullie persoonlijke wensen en bij de werksituatie. De Verlofplanner van de Rijksoverheid kan hierbij een heel handig hulpmiddel zijn.

Veelgestelde vragen

Kan ik al iets zeggen over de oogkleur van mijn baby?

Een klein beetje wel. Als jullie beiden bruine ogen hebben is de kans heel groot dat je baby die ook krijgt. Toch blijft het deels een verrassing omdat de definitieve oogkleur tot ver na de geboorte nog kan veranderen.

Wat kan ik doen tegen bekkenklachten?

Probeer zware fysieke inspanning en lang stilstaan te vermijden. Een fysiotherapeut of een speciale bekkenspecialist kan je heel goed helpen met gerichte oefeningen. Ook kan een ondersteunende buikband in overleg soms voor veel verlichting zorgen.

Is het normaal dat ik weer meer moe ben?

Ja, dat is zeker normaal. Je lichaam werkt keihard en je baby groeit ontzettend snel. Rust is daarom essentieel in deze periode. Luister heel goed naar je eigen lijf en plan bewust voldoende ontspanning in tijdens je dag.

Maak hier je afspraak